Dienasgrāmata. Kaņčendženga 2021

2022-01-31 11:36:42

Īpašs trekings Nepālā, Kančendžangā, kas šobrīd ir kā apslēpts dimants. Prom no ierastajām tūristu takām, tuvāk lielajiem kalniem un dabas varenībai.
Trekinga plānā tika apmeklēta Kančendžangas ziemeļu bāzes nometne Pang Pema (5140m), dienvidu bāzes nometne Yalung (4840m), šķērsot Lapsang Bhanjyang kalnu pāreju (5161m) un uzkāpts Tangkonama Peak (6215m) virsotnē.

1.diena (01.11.)

Ierašanās

Beidzot tas ir noticis - esam kārtējā Virsotnes organizētā Nepālas Himalaju trekinga startā! Šoreiz uz Kančendžangas reģionu. Plānots sasniegt abas trešās augstākā pasaules virsotnes bāzes nometnes un uzkāpt Tengkoma Peak (6,215).
Lai gan brauciens pandēmijas ēnā, kas krietni sarežģīja iekļūšanu valstī, bet visi 8 esam laimīgi nokļuvuši Katmandu bez starpgadījumiem. Chengha Tsering Sherpa ģimene mūs sagaida ar tradicionālām sveicienu šallēm,
Katmandu sagaida ar ierasto kārtību haosā un kultūršoku tiem, kuri pirmo reizi ir šeit.
Kārtējais COVID tests, ātrs ieskrējiens UTSE viesnīcā, trepju kāpšanas iemēģināšana Swayamdhu (Monkey Temple) un klāt jau tumsa. Ar skaistām vakariņām un lielu putukrējuma torti nosvinam Rotas dzimšanas dienu!
Sašķirojam ekipējumu un rīt jau 8:00 lidmašīna uz Suketar, cerams laiks būs labvēlīgs.
Šoreiz Katmandu acīs krīt tūristu iztrūkums… dzīvība ir, bet ierastās attiecības Tamelē ir jūtami mainījušās, ja kādreiz te 70% bija tūristu un 30% vietējie iedzīvotāji, tad šodien tūristu procentuālo attiecību varētu vērtēt kā 5% pret 95% vietējiem. Kafejnīcas pustukšas vai ciet, viesnīcas arī patukšas. Pandēmijas efekts pamatīgs, taču vietējo kņadu tas nav mazinājis!
Rīt prom uz kalniem!

2.diena (02.11.)

Pārlidojums

Pēc ekspedīcijas mantu svēršanas un lidojumam labvēlīga laika sagaidīšanas esam nolaidušies Suketar lidostā Himalajos! Šī ir pēdējā vieta ar wifi sakariem. Tūristu nav, tikai vietējie kalnu iedzīvotāji. Augstāk arī elektrība būs retums! Izbaudīsim mieru no globālās pasaules. Plašāka saziņa pēc trīs nedēļām!
Sveicieni un turiet īkšķus, lai mums izdodas iecerētais!
Agras brokastis un prom uz lidostu. Idejiski mums paredzēts pirmais reiss no KTM uz Suketar 8:00. Ņudzeklis iekšējo reisu lidostā, manām vēl dažas trekeru grupas, bet pārsvarā te tikai vietējie iedzīvotāji, tūristu īpatsvars ļoti niecīgs. Krasa atšķirība no iepriekšējiem laikiem. Viss, kas lidostā notiek, ir vienkārši neaprakstāms un klasificējams ar frāzi - it’s NEPAL! Rezultātā izlidojam tikai 12:30!
40’ lidojums austrumu virzienā. Pa labi paliek Everests kam palidojam garām, šoreiz …. šoreiz uz pašu Nepālas/Indijas robežu uz Kančendžangas masīvu.
Beidzot esam brīvībā, kur mūsu gaitas nespēs neviens ietekmēt, izņemot kalnu dievi.

3.-5.diena (03.-05.11.)

Ciemati un sagatavošanās

Agri iestājas tumsa un jāpārslēdzas uz režīmu, kur rīts ir agrs un arī vakars iestājas agri. 17:30 saule aizkrīt aiz kalnu grēdām 18:00 jau melna tumsa. Jau pa tumsu esam sasnieguši šodienas apmešanās vietu Lali Kharka 2250m. Pirmais Tongbas nomēģinājums, Dalbat vakariņās un laicīgā gulētiešana.
Tādā režīmā turpinām visu šo 4 dienu ciklu, kur šķērsojam neskaitāmas nogāzes ar tropisku faunu. Laiks lielisks - pa dienu saule un +25-30C, ar tumsas iestāšanos temperatūra kritās par 15-20C un kļūst vareni vēsi.
Esam šeit tieši hinduistu 3 dienu festivāla laikā, kad vietējie svin svētkus, pucējas un dekorē mājas. Vienā no pauzēm vietējie ātri saorganizē mums veltītu Limbu tautas deju priekšnesumu.
Šo dienu maršruts ir nostāk pat no reti apmeklējam tūristu takām un jūtam ļoti lielu vietējo interesi par to, kas esam. Dzīves ritms Kančendžangas reģionā liekas nav mainiiies simtiem gadu. Rīsu un prosas terases, pupas un karijs, ķirbji un kartupeļu lauciņi, banānu palmiņas un īpatnēja, šim reģionam raksturīgā masalas auga plantācijas. Brīžiem sajūta ka esam nokļuvuši kautkur Vjetnamas džungļos.
Otrajā nakšņošanas ciematā Kande Bhanjyang 2190m izdodas pirmo reizi ieraudzīt visas 5 Kančendžangas virsotnes. Skaistas, baltas un šobrīd vēl ļoti tālas.
Līdzīgā ritmā mūsu ekspedīcija turpina ceļu pa gadsimtiem senu taku aizvien dziļāk kalnos un dziļāk tradicionālas Limbu hinduistu tautas dzīves tecējumā. Krasa atšķirība no Everesta, Anapurnas un citiem Himalaju trekingiem.
Phumphe Danda 1860m ir mūsu trešā nakšņošanas vieta, ciemats sastāv no uz rokas pirkstiem saskaitāmām mājiņām un katrā otrā mājiņā, protams, neliels veikaliņš. Mēs pārvietojamies kā Rēriha grupa pirms gadu simteņa un sajūtas - nekas daudz nav mainījies. Kur ejam tur pārtikas krājumi tiek krietni samazināti. Šai ciemā nopērkam gaili, kura medības pa pagalmiem izvēršas uzjautrinošā vietējo izklaidē. Mūsu šerpu komada veikli pagatavo no visa piejamā izcilu Dalbat!
Pēdējo dienu pavadām 2000m augstumā! Dodamies uz Yamphudin 2050m. Atkal apkārtējie skati vienreizēji, laiks lielisks un šādā noskaņojumā pamazām pametam hinduistu pasauli un iesoļojam budistu kultūrā, ko uzreiz var pamanīt pat nepieredzējis Nepālas apceļotājs - krāsas citas, kārtība cita, cilvēki citādi. Nepāla ir raiba!
Ar to arī pirmo ceļojuma daļu varētu noslēgt. Tālāk jau augstāk kalnos, pretī virsotnēm, skarbākam klimatam un šerpu, lepčas tautas kultūrai. Yamphudin arī pirmo reizi satiekam vienu tūristu pāri. Esam iznākuši uz klasiskās Kančendžangas trekinga takas.
Šovakar nopērku kazu, ko ņemsim līdz apgabalā, kur gaļa nav ikdienišķa ēdienkartē.
Visi jūtas lieliski, kārtējo reizi varu pateikties kalnu dieviem, kuri mūs pieņem ar prieku un smaidu sejā! Dievu smaids skaidri staro pretī no katra vietējā iedzīvotāja sejas, ko esam satikuši šajās dienās!

6.-10.diena (06.-11.11.)

Simbuwa upes ieleja, Yolung ledājs, Dienvidu Bāzes nometne, pāreja

Dodamies tālāk pretī Kančendžangas Dienvidu bāzes nometnei. No Yamphudin izejam krietni agri. Brokastis taisām 6:00, tajās ekselenta kazas galvas zupa.
Šodienas pārgājiens garš un jāšķērso Lasiya Bhanjyang (3415m) pāreja, lai nokļūtu Simbuwa upes ielejā. Upe iztek no Yalung ledāja. Apvidus ļoti mazapdzīvots. Izzudušas visas mājas, tropiskā fauna nomainījusies uz skarbāku apvidu, visapkārt mūžsens rododendru mežs! Tiešām iespaidigs - koši zaļš, milzu koki noauguši ar sūnām, ķērpjiem, īsta Raganu, Spoku un Dievu valstība! Pie pašas pārejas vienīgā ganu “Tea House”, kur divi gani darbojas ar nelielu ganāmpulku. Izdodas tikt pie vārīta piena un tējas ar pienu. No ielejas uz augšu kāpj mākoņi. Esam pāri pārejai un tagad tikpat stāvs kāpiens lejup uz Tortong 2980m. Šī apmetne sastāv no divām lodžām, kur pārlaižam nakti kopā ar slovāku trekeru grupu.
Esam pavadījuši ceļā 10h.
Nakts vēsa, bet temperatūra vēl plusos.
Nākamās dienas maršruts nav tik garš, bet stāvs - pacelsimies krietni uz augšu, uz Tseram 3850m. Laiks jauks, kāpjam gar Simbuwa upes krastiem augšup.
Joprojām nebeidz pārsteigt pasakainas rododendru mežs. Upe mutuļo turpat līdzās, nesdama lejup Yalung ledāja ūdeņus. No nogāzes lejup skalojas neskaitāmi avoti. Slovāku grupa piesēdusi pusdienot. Viņi ceļo ar lielu grupu vietējo šerpu apkalpi, kas gan gatavo ēst, gan būvē telšu nometnes.
5h kāpiens un esam klāt Tseram. Augstums jau nopietns, tāpēc rīt ņemam pirmo aklimatizācijas brīvdienu. Pēcpusdienā nokāpjam līdz Budistu lūgšanās vietai noturēt pudžu mūsu veiksmei un visam labajam - mūsu Tsering Sherpa ir lielisks arī šo rituālu ziņā, jo ir budists kopš bērna kājas, arī ar budista klostera pieredzi.
Visi jūtas labi un atbilstoši esošajai situācijai. Nogurums uzkrājas, taču tas ir individuāls un patīkams.
Pavadīta vēsa nakts. Istabiņā ap 0C. Šodien vēlais rīts. Ieplānota atpūtas, aklimatizācijas diena. 9:30 izejam aklimatizacijas izgājienā uz tuvējo “brūnās virsotnes” pusi, kurai, tāpat kā daudzām, nav nosaukuma. Sākumā jāšķērso mutuļojošo Simbuwa upi pa šaubīgu tiltiņu, kurš veidots no trīs baļķiem, seko “bush climbing” caur asiem krūmiem līdz ceļiem, precīzi tik augstiem, lai apskrāpētu tos kuri šortos.
Pļaviņā 4200m sasēžamies nelielai budisma stila meditācijai. Ceriņš atkal uzdevuma augstumos - saule, Himalaju sniegotās virsotnes Kabru grēda, apkārt neviena, plašumi neaptverami, meditācijas dziedājums… skaisti.
Māris ar Oskaru aizkāpj vēl līdz 4600m, pārejie lejā, kamēr vēl nav uznācis mākonis ar kraso temperatūras kritumu. Veļas un mazgāšanās diena. Tūlīt jau no ielejas klāt arī mākonis un no +20C aiziet uz +5C.
Tradicionālais Dhalbat ar joprojām līdzi nesto kazu, pavakarējam un pie miera. Plkst 20:00.
Rīts. Šodien kāpjam augstāk. Uz Ramche 4580m. Aklimatizācijas process norit savu gaitu. Pretstatā aukstajiem un askētiskajiem vakariem, rīti ir mirkļi, kurus gribētos paildzināt cik vien iespējams.
Kāpšana nav ilga, bet paceļamies jau citā līmenī un augstums atkal liek sevi manīt, daudziem krīt personīgie augstuma rekordi.
Pēdējie ielejas iemītnieki ir jaku ganāmpulki un gani, kam soļojam garām. Jaunas sajūtas jaunā augstumā. Rūdāmies, aklimatizējamies.
Pēc 4h Klāt arī Ramche. Ļoti askētiska, vienīgā lodža. Flinstonu cienīga akmeņu krāvuma būda ar māliem aizlipinātām šuvēm. Īpašnieks tas pats jaku gans, kam pieder ganāmpulks un kurš uztur šo ieleju pie dzīvības.
Izrādās, šī ielejas zeme pieder Nepālas valstij un tāpēc neviens privātais te neriskē veidot pamatīgas lodžas un kaut ko attīstīt. Liegumi.
Himalaju plašumi kārtējo reizi iespaido! Uzraušamies uz Yalung ledāja morēnas. Ledāja pats nobeigums - iespaidīgi akmeņu, ledus krāvumi, kas visu laiku drūp un birst.
Kabru 7000m+ baltā grēda, saulrieta gaismas spēles un askētiskā lodža pasaules malā …. un mēs….
Ja vien nebūtu tik auksti ….!
Agrs rīts Flinstonu nometnē sākas ar ierasto mantru dziedājumu. COROS pulkstenis uz akmens palodzes rāda -5C, ūdens pudelē sasalis, debesis skaidras, viss kā pienākas 4500m augstumā. Aklimatizācijas nakts pagājusi mainīgām sekmēm. Kāds nav gulējis ne mirkli, kādam seja kā ķīnietim. Cits bez problēmām malko rīta tēju un gaida ienākam sauli ielejā. Gandrīz visi jūtas pieņemami un nedaudz noīsinātā sastāvā dodamies dziļāk iekšā ielejā Kančendžangas Dienvidu Bāzes nometnes virzienā. Rathong 6678 m, Kabru masīvs 7000m+ ar visām savām četrām virsotnēm, Yalung ledājs kurš nemitīgi drūp un arī Kančendžangas 5 virsotnes mūsu acu priekšā!
Tibetiešu valodā kalna nosaukums nozīmē Pieci Lielā Sniega Dārgumi. Skaitlis “pieci” norāda uz kalna piecām iespaidīgajām virsotnēm, bet dārgumi ir sāls, zelts, dārgakmeņi, svētie raksti un nesalaužamas bruņas.
Visapkārt vecs sniegs, kuru saule sāk cepināt kopā ar tiem, kas pa to pārvietojas. Apkārt klusums, vien dzirdami krītošu akmeņu būkšķi, kas vējā rauj augšā putekļus un ik pa laikam sasaucas daži putnu bariņi. Himalaju dabas grandiozie apmēri un nemitīgie procesi tajā ir neaprakstāmi.
Sasniedzam Oktang 4750m - pēdējā skatu vieta uz Yalung morēnas. To arī uzskatām par pirmo atskaites punktu mūsu ekspedīcijā, ka esam sasnieguši Dienvidu bāzes nometni. Izritinām karogus, kopbilde ar stūpu un Kančendžangu. Pēc sajutām un vēlmēm sadalamies - kas dodas atpakaļ uz Tseram, kas paietas vēl tālāk pa morēnas malu.
Rīt agri dosimies prom no Simbuwa upes ielejas pāri divām pārejām uz blakus esošo ieeju, lai turpinātu ceļu uz Kančendžangas Ziemeļu bāzes nometni.

11.diena (11.11.)

Simbuwa upe

Aiz sienas mantru dziedājums, aiz loga šalc Simbuwa upes ūdeņi, sprakšķ uguns virtuves pavardā, 4:00, istabelē 4C, sākas rīts.
Šodien ieplānots garš pārgājiens pāri vairākām pārejām. No tumsas, līdz tumsai.
5:00 izejam, neliels mīnuss, tumsa, zvaigznes, stāvs kāpiens augšup pa nogāzi. Saullēkts, beidzot atkal sākas siltums. Zem mums paliek Yalung ledājs, Simbuwa upes ieleja ar straujajām ūdens masām.
Dažiem kāpjas vieglāk, dažiem ļoti smagi, izstiepjamies krietni. Aukstums un augstums dara savu. Pirmā pāreja - 4700m Sinelapche La, sasniedzam tikai pēc 4,5h! Apkārtne pilnīgs kosmoss, plašumi, Himalaju grēdas visapkārt, taka starp akmeņu krāvumiem. Vēl pēc 1,5h nākamā pāreja Miring La 4640m. Jau esam grēdas otrā pusē un starp baltajām virsotnēm tālumā var saskatīt arī Makalu virsotni 8485m. Šķēršļu joslas pārgājiens pa akmeņu krāvumiem turpinās, un klāt Sele La 4640m. Nu jau esam Ghunsa ielejas pusē. Atkal jauni skati - Budistu karodziņi un sniegotā Jannu 7711m virsotne! Neliela atkopšanās pauze ar RaRa nūdeļu zupu Selele 4300m , kur iepriekš bija paredzēts nakšņot un laižamies lejā uz Ghunsa, pirms tam šķērsojot pēdējo šodienas pāreju - Sele La 4186m. Spēcīgākie jau tālu priekšā, dažus pieķēruši viegli augstuma simptomi un temps ļoti gauss….
Saule jau sāk slēpties aiz kalnu grēdām, bet priekšā ļoti stāvs nokāpiens pa gadsimtiem senām akmeņu krautām kāpnēm līdz Ghunsa 3415m ciematam. 100% budistu ciemats, kurš vēsturiski veidojies no tibetiešu bēgļiem pēc Ķīnas iebrukuma Tibetā.
Ar tumsu esam klāt, daži jau ar pilnīgu tumsu.
Ghunsa ieleja ir ar privātu zemi, Sherpu apdzīvota, ar visu no tā izrietošām sekām - vietējiem mērogiem labiekārtoti mājokli, arī lodžas. Bauda un Komforts, salīdzinot ar ieleju kurā bijām iepriekšējo nedēļu.
Vienīgi ieleja izceļas ar daudz dzestrāku temperatūru. Apbrīnojams ir vietējo iedzīvotāju rūdījums!
Šodien veikti 15,8km, 12,5h, 1200 kāpuma metri, no kuriem vairāk kā puse augstumā virs 4300m.
Rīt brīvdiena Ghunsa ciematā, atpūta un gatavošanās ekspedīcijas turpinājumam.

12.diena (12.11.)

Atpūtas diena

Atpūtas diena Ghunsa 3415m!
Pēc vakardienas prieks noskatīties, kā cilvēkos atgriežas veselība un noskaņojums.
Kanchendzanga Guest House īpašnieks ļoti viesmīlīgs cilvēks. Esam pirmā latviešu grupa viņa mājā! Duša, gulta ar segu, elektrība un garšīgs ēdiens, ko vairāk vajag cilvēkam pēc 10 dienu pārgājiena un askētiskas sadzīves. Krājam spēkus turpinājumam.
No rīta satiekam savu Climbing Sherpa - Nada, kurš dzīvo Ghunsa, pārzina apkārtni un pabijis Everesta virsotnē 9! reizes. Nada un Tsering pavadībā mēģināsim sasiegt savus turpmākos mērķus.
Izstaigājām ciemu un apmeklējam ļoti senu Budistu klosteri, kurš pilns ar vēsturi un leģendām. Iespaidīgi tas, kā šī ēka turas kopā. Mantras, lūgšanas, neliela pudža, bijība un pārliecība, tibetiešu spēja izdzīvot, apbrīns!
Elegantas pusdienas un ķeramies pie ekipējuma pārbaudes, pielāgošanas. Nodarbības uz nelielas nogāzes palīdz visiem izprast lietas nopietnību turpmāk un atsaukt atmiņā alpīnisma pamatus. Izraisām interesi ciema iedzīvotājos un patiesu prieku bērneļos, kuri aizrautīgi mēģina atdarināt visas mūsu darbības ar virvēm.
Liekas visiem preikšstats pietiekošs un iemaņas atdzīvinātas. Esam gatavi.
Tongba, Dhalbat, silta ēdamistaba un rīt pārcelsimies jau atkal jaunā augstumā tuvāk virsotnei!.

13.-15.diena (13.-15.11.)

Ghunsa upes ielaja, Jannu, Kančendžanga ledājs, Pangpema - Kančendžangas ziemeļu bāzes nometne

Pametam Ghunsa ciematu, lai kāptu atkal augstāk pa Ghunsa ieleju, gar Ghunsa upes stāvajiem krastiem. No visām malām lejup gāžas neskaitāmi ūdenskritumi. Tās joprojām ir pirms vairākām nedēļām uzkritušā milzīgā sniega daudzuma sekas.
Diemžēl pēc pirmās noietās pusstundas viena no grupas dalībniecēm saprot, ka veselības stāvoklis neļauj šobrīd turpināt ceļu augšup, pēc nelielas apspriedes pieņemts lēmums viņai palikt 3500m Ghunsa un sekot līdzi veselības stāvoklim. Loģistika, pārrunas, atvadas, pārējie turpinām ceļu.
Interesanta taka, kas brīžam no jauna atjaunota, brīžam izzūd. Vairākas svētvietas katra ar savām leģendām, kur kāds meditējis un atstājis nospiedumu akmenī, tad kāda ala, kur patvērušies 1000 svētceļnieki. Pamazām izzūd rododendru meži un arī krūmājs kļūst retāks. Esam klāt Kambachen 4050m - apmetne, kas sastāv no 3-4 lodžām Jannu 7711m pakājē. Jannu iespaidīgs ar savu ziemeļu sienu - Svētais kalns, kur vietējie šerpas atsakās kāpt par jebkuru atlīdzību. Ir bijuši daudz mēģinājumi sasniegt tā virsotni, daudz arī beigušies traģiski.
Blakus lodžu apmetnei amerikāņu WWF fonds būvē izpētes centru. Kaut kas glaunāks par esošajām lodžām, bet tāpat top Nepal made. Būvējot jau otro gadu, pēc mēneša plānots pabeigt, par to gan nekas neliecina.
Apstākļi darbam gan arī izaicinoši - 4000+m, šobrīd pa dienu +25C, tikko saule pazūd aiz kalna (15:00) tā +5!, naktī -10C.
Pec vakariņām neliels mūzikas vakars, kad nodarbinām Ilzes līdzpaņemto tumbiņu.
Nesteidzīgs rīts. Pārceļamies jaunos augstumos! Visiem veselības stāvoklis lielisks vai atbilstošs esošajiem apstākļiem.
Jau atkal jūtams Himalaju kalnu dabas skarbums. Turpinām kāpt. Lai gan saulains un skaidrs laiks, visapkārt redzams vecs sniegs un dzestrums jau jūtams pamatīgāks.
Arī slovāku grupa sarukusi līdz 4, jo vienai dalībniecei gados ir pamatīgas ceļa problēmas un tālāk vairs nav iespējams doties. Gar Ramdang un vēlāk Kančendžangas ledāja morēnām nonākam pēdējā lodžu ciematā Lhonak 4775m. Praktiski te ir tikai divas lodžas, viena vecāka ar Flinstonu tipa akmens krāvumu būdām, mums jaunāka - koka, spilgti rozā krāsā, lieliski iederas apkārtējā vidē!
Pēcpusdienā pakāpjamies gan uz augšu, gan nokāpjam praktiski uz paša Kančendžangas ledāja, kas patreiz ir milzīga ledus, akmeņu un putekļainu smilšu masa. Kārtējā svētvieta - milzu akmens stabs virs ledāja, kas atgādina kādu īpašu šīs vietas sargu. Stabs izturējis vairākas zemestrīces un nav sabrucis, automātiski padarot to par kautko maģisku.
Vakars paiet mierīgi un izdodas novērot kalnu virsotņu iekrāsošanos saulrieta sārtajā tonī.
Ap 3:00 ārā sāk gaudot pamatīgs vēja pūtiens, kurš momentā ir arī iekšā lodžu istabiņā caur caurajām sienām. Negaidīti un bez brīdinājuma! Pirmais iespaids, ka tas atstās iespaidu uz mūsu tālāko virzību. Pret rītu skaidrs, ka brāziens būs pamatīgs visas dienas garumā, taču nav arī tā, ka paiet nav iespējams. Vējš ceļas augšup no ielejas ar pamatīgu spēku nesdams līdz putekļu mākoņus no izkaltušajām kalnu nogāzēm. Putekļiem tiek pārklāts viss, tai skaitā kūstošā ledāja seraki.
Šodien dodamies uz Pangpema 5150m - Kančendžangas ziemeļu bāzes nometni, kas ir mūsu trekinga trešais atskaites punkts! Turpceļā spēcīgais vējš pūš mugurā, lai gan saulains, tomēr vējš siltumu aizpūš prom. Ejam garām mūsu nākamo dienu mērķim Tengkoma Peak, nopētām to no visām pusēm, būs kur padarboties. Maršruta sākums varētu būt gar stāvu rietumu nogāzi līdz High Camp, tad pa akmeņainu dienvidu nogāzi līdz sniega zonai un noslēgums gar ledus cepuri. Kā tas būs dzīvē - drīz uzzināsim.
Soļojam gar morēnu augšup, kalnu kazu bari, kas īpaši nebaidās no cilvēka klātbūtnes, jo šeit medības nav atļautas. Priekšā skaists, balts pīķis - Nepal Peak 7177m, tikpat iespaidīgs ir arī The Twins 7350m baltais stāvs un beidzot, no dienvidiem pamazām sāk pavērties Kančendžanga grēda ar varenumu pārspējot visu iepriekšredzēto. Sākumā redzama Kančendžangas augstākā smaile 8586m, vēlāk Centrālā smaile 8473m. Dienvidu smaile gan paliek apslēpta aiz Yalung Kang 7500m. Iespaidīgi ledus seraki veido ledāja sākumu un karājas no stāvajām nogāzēm.
Esam sasnieguši Pangpema, pēc neilga brīža arī slovāku grupas pārpalikums ir klāt. Viņiem doma palikt šeit nakšņot un tad apstaigāt apkārtni.
Pangpema sastāv no dažām nelielām akmeņu būdām, tas ari viss. Kādreiz šeit bijis arī tējas namiņš, kurš piederējis mūsu sherpam Nada, bet tas sabrucis 5 gadus atpakaļ, neizturot zemestrīci. Vējš pūš pamatīgi. Īpaši kavēties šeit nav jēdzīgi - grupas bildes neskaitāmos variantos un griežamies atpakaļ, nu jau pretvejā. Gājiens lejup no kalna pretvējā ir paskarbs.
Prieks, ka esam sasnieguši mūsu trešo mērķi un veikuši arī labu aklimatizāciju.
Šodien noieti 17km ar kopējo kāpumu 1050m, visi augstumā no 4750-5150m. Kādam sagurums lielāks, kādam mazāks, vakarā vēlreiz pārbaudām ekipējumu.
Rīt jau dodamies uz Tengkoma High Camp gatavoties pēdējam mūsu mērķim.

16.-17.diena (16.-17.11.)

Tengkoma virsotnes sasniegšana

Kārtējais nesteidzīgais rīts, bet šoreiz nedaudz stresaināks, visi mēģina saprast, kas no ierastām mantām ņemams līdz kalnā, kas atstājams. Citiem nav pārliecības par saviem spēkiem, citi visu uztver mierīgi. Paldies kalnu dieviem, kuri nomierinājuši vēju un atgriezies kalnu aukstums, kuru pa dienu nomainīs saule.
Šī nakts bijusi aukstāka, ūdens pudele istabā pilnīgi sasalusi.
9:30 beidzot esam gatavi doties pretī galvenajam izaicinājumam. Sākumā pa vakardienas taku gar morēnu tad strauji raujam augšā uz nogāzi. Patieso maršrutu zin vienīgi Nada, bet tas arī ir aptuvens. Viņš vienīgais ir bijis šeit 6 reizes, bet nogruvumi un laika apstākļi vienmēr sagādā jaunus pārsteigumus. Cenšamies turēties visi kopā. Akmeņainā nogāze ļoti stāva un augstums liek sevi manīt ar katru soli. Pretējā Kančendžangas ledāja pusē, no vienas no ziemeļu sienām nobrūk pamatīga sniega masas lavīna, skats aizraujošs.
13:30 esam uzrausušies High Camp 5350m. Nada atradis labu plecu stāvajā nogāzē, kas ir gan pietiekoši ilgi savulains, gan labā aizvējā. Kārtējo reizi secinām cik ļoti laika apstākļi lutina! Jā, ar saules aiziešanu ir auksts, bet ciešami auksts.
Ātri vien top telšu pilsētiņa, TRAVELLUNCH, ūdens vārīšana, vakara saulrieti, un protams pudža! Pudža par veiksmi Tserig izpildījumā 5350m augstumā, lielisks mantru dziedājums, TRAVELLUNCH rīsu lietus pār ekipējumu un svētība. Nu vairs viss tikai pašu rokās. 18:30 visi jau pa teltīm un gatavojamies rīt ap 2:00 naktī startēt ārā. Ceram uz saviem spēkiem un veiksm!
Nakts apbrīnojami mierīga! Ne vēja pūsmiņas, ne vienas citas skaņas, izņemot neuzkrītošu krākšanu kādā no blakus teltīm. Pilnmēness!
Arī aukstums kautkur pavirzījies malā! Ārā varbūt -5C, teltī ap 0C. Super!
01:00 jau sākas rosība, protams arī mantras.
Jānim sagurums un vecās kaites tomēr liedz turpināt kāpienu. Pārejie esam gatavi. Tsering un Nada pavadībā 2:30 izejam! Uzreiz jāsaka, ka šis kāpiens atšķiras no vairuma citu, jo uz kalna esam pilnīgi vieni! Neviens arī nevar pateikt, kad iepriekš te kāds ir kāpis. Iespējams, pāris gadus te neviens nav bijis, bez Nadas zināšanām arī mums neizdotos atrast pareizo ceļu uz Tengkoma Virsotni. Kāpiens izvēršas gana grūts, bet ideāli laika apstākļi to padara īpaši baudāmu, ap -7C un neliels vējiņš. Pirmās 3h mēness un lukturīšu gaismā. Akmeņu nobiras un krāvumi, arī sniegs, kāpjam, lienam. Apkārt visi lielie un zemāk Kančendžangas ledāja haoss. Ar saullēktu kāpšanu jau var nosaukt par ekselentu tieši šī Himalaju skatu plašuma un dabas varenības dēļ. Augstums liek sevi manīt un no virsotnes sasniegšanas atsakās arī Ilze.
Pēdējie ~200m sniega brišana, rāpošana pa nogāzi līdz ceļiem un dziļāk! Smagi, bet iespējams tas ir pat labāk, nekā ja būtu klasisks apledojums, kas šeit parsvarā esot, kad būtu jāliek virves un jākavējas vēl ilgāk. Atkal mums veicas.
10:10 esam augšā - Tengkoma Peak 6215m! Izbrīvējām nelielajā virsotnes laukumiņā vietu no sniega, lai visi varētu ietilpt. Apkārtnes panorāma iespaidīga! Virsotnē bildējas Rota, Māris, Oskars, abi Andri, Tsering un Nada! Sveicieni, apskāvieni, upeņu balzāms, jauna budistu karodziņu virtene un neskaitāmas bildes ar iespaidīgi panorāmu! Apsveicami!!!
Seko garš un nogurdinošs nokāpiens, nometnes nojaukšana un nokāpšanas turpinājums līdz Lhonak lodžu ciematam.
Spēki šodien atdoti daudz, bet gandarījuma sajūta arī ir! Kopumā šodien uz kalna “nostrādātas” 14h. Visiem biogrāfijās būs atzīmēts šis pasākums!
Rīt svinam valsts svētkus un atzīmēsim arī mūs panākumu jau zināmajā ciematā Ghunsa.

18.-27.diena (18.11.-27.11.)

Laižamies lejup no augstajiem kalniem gar Ghunsa upes ielejas krastiem caur Tibetiešu ciematiem uz Taplejung Bazar (1820m). Ainava kļūst zaļāka, skābekļa vairāk, apkārtne apdzīvotāka. Tapjelunga jau praktiski “lielpilsēta” ar civilizāciju veikalu un kafejnīcu izskatā. Dienā ejam vidēji 5-7h. Nakšņošana lodžās.

Agri no rīta izbraucam ar apvidus auto uz Bhadrapur lidostu. Ceļā paiet visa diena, cenšamies pagūt uz vakara avio reisu uz Katmandu. Nakts viesnīcā Katmandu.

Esam atgriezušies kņadā, steigā, haosā – civilizācijā. Visu dienu veltam Katmandu apskatei, tusiņa baudīšanai. Nakts viesnīcā Katmandu.

Avio lidojums Katmandu – Rīga. Ceļojums ir noslēdzies. Esam krietni izstaigājušies, pilni ar pozitīvām emocijām, kalnu sauli, D vitamīnu un enerģijas lādiņu tumšajiem Latvijas vakariem. Pilnai iespaidu gammai nakts starp avio reisiem Stambulā, viesnīcā. Ceļojums noslēdzies.
Esam agrā priekšpusdienā atgriezušies mājās.