DIENASGRĀMATA. Kilimandžāro 2018

2018-02-01 00:00:00

Visu ilgi gaidītais brauciens ir sācies. Lidojam uz Tanzāniju, lai kāptu Āfrikas augstākajā virsotnē un izbaudītu Āfrikas kultūru. Šīs dienas vakarā Kilimanjaro lidostā ielidoja Vladimirs, Sergejs, Jurijs, Maksims, Aleksandrs un Jespers, bet mēs, Agnese, Ieva, Jana, Līga, Juris un Natalija, tik pa dienu izdojām no Rīgas. Arī Lindas ceļš no Kanāriju salām uz Tanzaniju ir sācies. Lindai, lai nokļūtu Āfrikas otrā pusē tas aizņems divas dienas un būs visgarākais ceļš!

15. diena. un Zanzibāra

No rīta paēdam brokastis viesnīcā un plkst. 11 mums ir atbraucis transfērs, braucam uz lidostu, lai lidotu uz Zanzibāru.
Zanzibārā katru dienu karsts un saulains laiks un katrs atpūšas kā vēlas. Puiši dodas makšķerēt. Citi brauc uz garšvielu plantāciju un apskata Stone Town pilsētu, bet citi atpūšas pludmalē pie Indijas okeāna.

13. diena (27.01.2018.)

Vladimirs uz virsotni izgāja plkst. 23, kad mēs pārējie tikai sākam mosties! Uz viesotni mēs visi izejam plkst 12 naktī! Ir pamatīgi sasnidzis sniegs, bet debesis ir skaidras un zvaigžņotas! Visa grupa ejam kopā. Pēc kāda laika sadalamies, jo citiem ir vēlme iet ātrāk, lai nepaliek auksti! Kāpjot augšā, pa ceļam satiekam Vladimiru, kurš kāpj lejā, jo bija slikta pašsajūra. Vladimirs bija uzkāpis gandrīz līdz 5000m. Pirmā grupā gāja Linda, Juris, Jurijs, Aleksandrs, Jespers un es. Taisam īsas pauzes, bet ne parāk bieži, lai asinis turpina riņķot saglabājot siltumu. Otrā grupā gāja Jana, Agnese, Ieva, Līga, Maksims un Sergejs! Daina gāja kopā ar gidu Josephu!
Tas nebija viegli, bet mēs visi sasniedzām virsotni plks. 7.30 un neskatoties uz auksto laiku, uztaisījām fantastiski skaistas bildes. Virsotnē pavadījām kādas 30min un tad jau devāmies lejā.
Jautāsiet, vai katram ir pa spēkam uzkāpt Kilimandzāro virsotnē! Noteikti!!! Mēs to paveicām!
Ceļš atpakaļ bija diezgan stāvs, bet mēs pa to slidinājāmies lejā un pēc kādām 3h bijam atpakaļ Barafu nometnē, bet ar to vēl diena nebeidzās. Atpūšamies pāris stundas un dodamies uz Mweka nometni (3100m), kas aizņem mums 3h kāpienu lejā pa lietainu laiku, bet tas vairs nevienu nesatrauc, jo gandarījums par paveikto ir neaprakstāms.
Rīt turpinam ceļu lejā no kalna un braucam atpakaļ uz pilsētu, lai nosvinētu mūsu panākumu.

12. diena. (26.01.2018.)

Brokastis šodien bija jau plkst. 7 par 30 min agrāk kā parasti, lai mēs ātrāk varētu nokļūt līdz “brokastu sienai” un iziet to bez sastrēgumiem. Tā mēs domājām... Nonākot līdz sienai sastrēgumi bija jau izveidojušies, kāpēji cenšas ātrāk to iziet, porteri spraucas pa visu, citus palaiž atrak. Haos kārtīgs! Kad siena izkāpta, viss aiziet ierastajā tempā, kapiens nav sarežģīts, bet augstums sāk pieaugt.
Siltas pusdienas ieturam Karanga nometnē (3960m), laiks ir apmācies un līst lietus!
Pēc pusdienām dodamies tālāk uz Barafu nometni (4550m).
Ierodoties nometnē teltis ir apsnigušas! Satraukums mūsu kāpējos manāms, pie vakariņu galda sarunas tik rosās ap nakts kāpienu, pārrunājam kādu ekipējumu ņemt līdzi, kāds inventārs jāpārbauda. Ar veselību visiem viss ir kārtībā. Parējo vakara daļu pavadam gatavojoties nākošās dienas kāpienam uz virsotni un uzreiz dodamies gulēt, jo plkst. 12 naktī jau izejam uz virsotni. Ārā pamatīgi sāk snigt!
Ar gidiem nolemjam, ka Vladimirs izies vienu stundu ātrāk, lai visi esam virsotnē vienlaicīgi.
Rīt iespejams, kādam tas būs grūtākais ceļš, ko viņš jebkad ir gājis.

11. diena. (25.01.2018.)

Kā jau katru dienu ierasts mostamies 6.30 no rīta, kad abi pavāri nak pie katras telts un modina mūs augšā. Pēc siltām brokastīm, katram mums izdala pusdienu kastītes, sakrāmējam dienas somas, saregulējam nūjas un dodamies ceļā.
Laiks šogad kalnā ļoti mainīgais! Šodien izbaudījām  mazu lietu ar vēju, tad spēcīgu snigšanu, kas pārgāja mazā lietū, tad karstu sauli, tad atkal lietu, kas pārgāja mazā sniedziņā!
Pie Lavas torņa (4642m) bija paredzeta pusdienu pauze, bet neviens nevelas lieki apstaties, jo ļoti spēcīgi snieg. Ātri kaut ko uzkožam un dodamies lejā uz nometni! Kāpiens lejā ļoti stāvs un sarežģīts, akmeņi slideni. Visi veiksmīgi esam lejā un dodamies tālāk šķērsojot mazas upītes, ejam gar vairākiem ūdens kritumiem, līdz nonakam līdz gigantiskiem ziedošiem augiem (Giant groundsels), kuri sastopami tikai Āfrikas austrumos. No šejienes var jau saskatīt pirmās teltis nometnē un skatu uz brokastu sienu, kur rīt no rīta kapsim.
Kad atnākam līdz Baranco nometnei (3950m) ir svelmīgi karsta saule un visi steidz žāvēt samirkušās drēbes, bet pēc stundas jau atkal līst lietus, visi ātri paslēpjas teltīs un gaida vakariņas!
Uz vakariņām dodamies ar lukturīšiem, jo teltī apgaismojums švaks. Pēc kāda laika debesis jau atkal noskaidrojas un var redzēt gan Moshi pilsētas uguntiņas lejā, gan zvaigznes debesīs.

10. diena. (24.01.2018.)

Rīts ir skaidrs un silts, saulīte lēnām lien ārā  un sāk žāvēt teltis un sildīt gaisu! Visiem ir pozitīvs noskaņojums. Pēc brokastīm izejam! Šodien kāpiens būs diezgan stāvs un prasīs daudz izturības!
Pēc paris stundām laiks kļūst apmācies!
Ienākot Shira nometnē (3840m) jau lielāka daļa ar mūsu teltīm ir uzceltas! Savas teltis gan grūti bija atrast, jo viss bija kā biezā miglā tīts. Kamēr sākam iekaroties teltīs mums katram pie telts pienes uzkarsētus baltus dvielīšus un uzmundrinājuma dzērienu. Arī laiks sāk uzlaboties un pa brīžam uzspīd saule!  
Visi jūtas ļoti labi, tik nogurums liek par sevi manīt. Līdz pusdienām visi iekartojās teltīs un atpūšas.
Pēc pusdienām bijām nolēmuši doties aklimatizācijas gājienā, bet sāka līt lietus! Tad arī nolēmām nogaidīt kamēr lietus beigsies! Kaut gan citi tomēr nolemj iet pastaigā pa lietutiņu, bet citiem ir luste atpūsties teltī, ieritinoties siltā guļammaisā. Kad lietus beidzies, dodamies pastaigā! Jurijs no akmeņiem uzbūvē piramīdu, bet tikmēr Jana, Agnese, Linda un es izbaudam skatus uz augstajām virsotnēm!
Dodamies atpakaļ uz nometni. Nometnē mūs sacienā ar tēju un karstiem riekstiņiem! Pēc vakariņām dodamies visi gulēt!

9. diena. (23.01.2018.)

Kāpiens Kilimandžāro būs pavisam savādāks nekā Meru. Šī būs īsta ekspedīcija ar pavisam savādāku pieredzi. Dzīvosim teltīs, ēdīsim teltī un augstums būs krietni lielāks.
Šodien sākām kāpt Kilimandžāro no Machame vārtiem,  ceļš ved caur lietus mežiem, kur arī izbaudam pavisam īslaicīgu lietu, tropiskus skatus, apaugušas liānas. Šodien ceļš nav sarežģīts un aizņem tikai ap 5h. Ierodamies Machame nometnē (2890m) nedaudz pirms tumsas! Nometnē ir simtiem kāpēju. Teltis sabūvetas viena pie otras cieši klāt un virtuves telts tik pāris soļu attālumā. Iekārtojamies teltīs un tad jau vakariņas klāt! Pēc vakariņām dodamies gulēt miljons zvaigžņu viesnīcā :) Laiks ir ļoti labs un ir zvaigžņotas debesis!

7. un 8. diena. (21 - 22.01.2018.)

Pēc brokastīm izbraucam uz Ngorongoro krāteri! Atšķirībā no iepriekšējām dienām, šodien pamatā mēs sēdēsim džipos vērojot savvaļas dzīvniekus.
Ngorongoro krāteris ir obligāti jāredz, un pirmais skats uz to mums paveras no augšas, tas skats aizrauj elpu. Skatoties lejā zem klajas debess, var redzēt krātera pamatni, saldūdens ezerus, lielus līdzenus zāles laukus. Tajā dzīvo tūkstošiem neskartu dzīvnieku, zebras, bifeļi, lauvas.
Tālāk dodamies uz masaju cilti, kur mūs sagaida ar dziesmu un puiši dejo, pēc demonstrējuma, meitenes mūs aicina pievienoties dejai, bet puišiem jārāda augstlēkšanas spējas. Masaju ciltīm ir tradīcija, kurš puisis augstāk lec tas lielākā cieņā. Jurijs arī rāda savas spējas! Tad dodamies iekšā cilts sētā, kur masaji izrāda savas mājiņas, to ikdienas dzīvi, viesojamies arī bērnu dārzā, kur mazie sāk iet jau no 3 gadu vecuma. Tie muns parāda, kā prot skaitīt alfabētu!
Dodamies talāk uz safari skatīt dzīvniekus! Tālumā pari pļavai uz mūsu pusi nāk lauva, nevienu tas neatstāj vienaldzīgu un sagaidām to brīdi, kad lauva atnāk līdz pašam mūsu džipam! Taisam logus ciet, tā drošāk ;)
Šoreiz pusdienas ieturam pašā krātera sirdī ar skatu uz ezeru pilnu ar nilzirgiem un tad dodamies atpakaļ uz kempingu.
Šodien Agnesei vārda svētki!!! Kempingā ēdam gardu tori, dziedam dziesmas ar vietējiem un vēlak mūs arī pārsteidz dejotās ar vietējām vēderdejām.
Nākošajās dienā sēžamies džipos un braucam uz Manyara ezeru, noteikti šis ir labs laiks, lai redzētu ezeru un tajā dzīvojošos savvaļas dzīvniekus!

6. diena. (20.01.2018.)

Diena ir svelmīgi karsta, bet mēs ātrā tempā kāpjam no pēdējās nometnes lejā uz kalna pakāji, kur mūs jau gaida safari džipi!
Pa ceļam izbaudām ūdenskritumu un vēlāk ieraugam visskaistāko skatu - žirafes uz Kilimandžāro kalna fona. Atvadāmies no mūsu uzticamā rendžera un braucam uz kempingu Mto wa Mbu pilsētā.

5. diena. (19.01.2018.)

Pa nakti līst spēcīgs lietus, visos rodas doma, kāpsim vai nekāpsim, bet ap plkst. 01 lietus pazūd un ārā ir silts laiks! No rīta Vladimirs paziņo, ka jūtas slikti un nedosies ar mums! Iedzeram siltu tēju un dodamies kalnā.
Ārā skaisti zvaigžņotas debesis! Visi lēnām... Pole.Pole. dodamies uz priekšu. Dažos kāpējos valda satraukums, jo kalnā tiek kāpts pirmo reizi un vēl nakts laikā! Lēnām debesis kļūst apmākušās, ejam cari mākoņiem un pēc kāda laika sāk līt lietus, kad augstums jau apmēram 4000m. Daudziem bikses slapjas un pa kāju ūdens satek zābakos, esam slapji līdz pēdējam diedziņam un ļoti nosaluši! Nebijām gaidījuši, ka būs tik spēcīgs lietus! Neskatoties ne uz ko grupa ir neatlaidīga un nolemjam tomēr doties tālāk! Pēc kāda laika, laiks uzlabojās un virsotnē sagaidījām fantastiski skaistu saullēktu ar skatu uz Kilimandžāro! Šis bija pārbaudījums līdz kauliem, katram mums!
Tas gandarījums par izdarīto un piedzīvoto ir tā vērts!
Dodamies atpakaļ caur mākoņiem un stipru vēju uz nometni. Ceļš uz virsotni un atpakaļ aizņēma 10h!

4. diena. (18.02.2018.)

Šī diena mums parādīja, cik mainīgi ir laikapstākļi kalnos!
No rīta mostamies ar lietus skaņām, vēlāk gan aprimst lietus, bet laiks neizskatās daudzsološs, tas nekas dodamies ceļā enerģijas pilni :) Komanda ir ļoti spēcīga un visi turamies kopā vienā tempā! Kad pusi ceļa esam nogājuši, uzspīd arī saule, tad arī neliela pauze, nedaudz uzkožam un dodamies tālāk! Porteri steidzas mums garām,  un tad no līkuma pamanām nākam krāšņu porteru sievieti, kura nezaudē savu sievišķīgo daiļumu darot šo smago darbu!
Ierodoties Saddle Hut (3510m) nometnē iekārtojamies istabiņās, katrā istabiņā ir trīs vai četri cilvēki, un gaidām pusdienas! Visi esam sajūsmināti, cik ļoti vietējie ir piedomājuši pie visām detaļām pusdienu galdam, uz galdiem ir krāšņi galdauti, ziedi un pats svarīgākais fantastiski gards ēdiens, daudz dārzeņu un augļu! Pēc pusdienām dodamies aklimatizācijas gājienā uz Little Meru virsotni Little Meru (3805m)!
Visi raiti, vienā tempā uzkāpām virsotnē, neko gan nevar redzēt, esam mākonī! Tālumā pērkons dārd, jūtam, ka tas tuvojas un kļūst spēcīgāks, tāpēc dodamies ātri lejā, bet aizmukt neizdodas un sākās nenormāli spēcīga krusa ar palieliem graudiem, sāpīgi sitas, bet mēs ātri noskrējām lejā un diezgan arī izmirkuši! Sasildāmies ar tēju, uzēdam vakariņas un pēc brīža pamanām, ka laiks jau noskaidrojies un tālumā redzams arī Kilimandžāro! Tagad dodamies gulēt, jo rīt plkst. 12 jau jāceļas, lai kāptu Meru.

3. diena. (17.02.2018.)

Visa grupa ir pilnā sastāvā! Krāmējam somas mašīnā un braucam uz Meru kalnu.
Piebraucot pie kalna, ir jūtams spēcīgs vējš, kalna virsotne ir ietīta biezā mākonī, bet lejā svelmīgi karsts laiks. Reģistrējamies kāpienam kalnā un mums piešķir rendžeru ar bisi, lai viss būtu kārtībā. Dodamies ceļā un sākam kāpt kalnā. Ceļā satiekam babūnu ģimeni, tie gan sabīstas un ātri ir prom! Pēc pāris stundām nonākam pie liela vīģes koka, kuram stumbrs ir izveidojies kā vārti. Pie tā arī ieturam pusdienas.
Pēc 2h esam pirmajā nometnē Mariakamba Hut (2510m), kur mūs sagaida ar “welcome drink”.
Pēc gardām un sātīgām vakariņām  dodamies gulēt, bet ārā sāk līt lietus...

2. diena. (16.01.2018.)

Pēc garā lidojuma beidzot lidmašīna ir nolaidusies, aplausi noskanēja un visi esam saviļņoti par gaidāmo piedzīvojumu. Pie Kilimandžaro lidostas mūs sagaida transfērs uz Arušu. Šoferis paziņo, ja iepriekš ielidojušiem diviem puišiem (Jurijam un Vladimiram) nav atnākusi visa bagāža un mums 10 min jāuzgaida, kamēr viņš pārmeklē visu lidostu. Tā arī neko neatrada! Braucam uz viesnīcu.  
Pēc nelielas atpūtas viesnīcā dodamies aklimatizācijas gājienā apskatīt Arušas pilsētu.
Saule svelmīgi karsta! Nolemjam uz pilsētu doties ar kājām, vien 20 min līdz centram un vietējo kultūru jau saprotam! Vietējie iedzīvotāji ar interesi mūs vēro, bērni māj un sveicina, ik pa brīdim, kāds no vietējiem cenšas ko pārdot! Pēc naudas maiņas dodamies uz vietējo tirdziņu. Te nu mācamies kaulēties, kas visiem jau no pirmās reizes izdodas lieliski!  Agnese notur savu pozīciju un vislielāko un gardāko ananāsu nopērk 3x lētāk! :) Malacis!!!
Visi iekritusi azartā ne tikai ar kaulēšanos, bet arī iemēģina savas tirgot prasmes :)
Pilsēta izstaigāta krustām šķērsām, somas pilnas ar svaigiem augļiem un dārzeņiem, jūtam arī nelielu nogurumu, tāpēc atpakaļ uz viesnīcu nolemjam doties ar vietējo busu. Visiem vakarā svarīgs uzdevums - jāsakrāmē somas, jo rīt no rīta jau dodamies uz Meru!
Naktī kopā ar vietējo dodamies uz Kilimandžaro lidostu sagaidīt Lindu. Lidmašīna nolaižas bez kavēšanās un pēc laika Linda pilna enerģijas un smaidīga iznāk no lidostas. Uzreiz arī dodamies uz viesnīcu.

1. diena. (15.01.2018.)

Visu ilgi gaidītais brauciens ir sācies. Lidojam uz Tanzāniju, lai kāptu Āfrikas augstākajā virsotnē un izbaudītu Āfrikas kultūru. Šīs dienas vakarā Kilimanjaro lidostā ielidoja Vladimirs, Sergejs, Jurijs, Maksims, Aleksandrs un Jespers, bet mēs, Agnese, Ieva, Jana, Līga, Juris un Natalija, tik pa dienu izdojām no Rīgas. Arī Lindas ceļš no Kanāriju salām uz Tanzaniju ir sācies. Lindai, lai nokļūtu Āfrikas otrā pusē tas aizņems divas dienas un būs visgarākais ceļš!