DIENASGRĀMATA. Islande 2016

2016-08-13 17:29:31

Desmitajā augustā tika dots starts kārtējam VIRSOTNEs organizētajam piedzīvojumu ceļojumam. Šoreiz grupa 17 cilvēku sastāvā devās uz vulkānu un vikingu zemi - ISLANDI. Ceļojuma pamatā ir pārgājiens dienvidu Islandē Vatnajokull Nacionālajā parkā, Laki vulkāna apkārtnē ar kopējo maršruta garumu virs 100km.
Pārgājiena laikā sešas dienas tiks pavadītas vidē, kura ir tālu prom no cilvēka apdzīvotām vietām, ceļiem un pat tik ierasiem sakariem ar ārpasauli :).
Iespēju robežās informēsim par pārgājiena gaitu. Gaidīsim ziņas no grupas vadītājas Irīnas.

DIENASGRĀMATA

1. diena (10.08.2016.)

Tranasfērs

7:30 tiekamies lidostā Rīga diezgan kuplā skaitā. Kopā 17!
Pēc 4h lidojuma esam klāt Reikjavīkā, Islandē. Pirmais piedzīvojums sākas jau lidostā, kur Ģirtam bagāžas soma ir iestrēgusi transportlentē. Islandieši ilgi to nevar iedarbināt un mēs tikt pie somas! Mūs sagaida šoferis, kurš, izrādās, ir lietuvietis, dzīvojot šeit jau 16 gadus un strādā tūrismā! Viņš mūs izvadā ekskursijā pa galvaspilsētu un pastāsta daudz par islandiešu sadzīvi.
Apskatījām vēsturisko ēku, kurā 1986. gadā tikās Gorbačovs ar Reiganu. Tas bija pavērsiens visas pasaules vēsturē. Redzējām lielāko baznīcu Islandē, koncertzāli "HARPA", kura celta no stikla mozaīkas u.c.
Vakarā viesnīcā tiekamies ar mūsu diviem vietējiem gidiem Thoru un Aivaru. Diemžēl laika apstākļi nav iepriecinoši - sola stipru lietu un vēju!
Vakarā islandieši uzsauc lieliskas vakariņas krogā VIKINGS pēc kurām visi 21:00 dodamies čučēt, jo Latvijā jau ir pusnakts! 3h laika starpība un aktīvā diena visus ātri noliek uz spilventiņiem!

2. diena (11.08.2016.)

Pārgājiena sākums

Neraugoties uz to, ka laiks ir pasliktinājies, visiem noskaņojums ir labs. Esam gatavi mesties piedzīvojumā.
Lai gan esam atveduši no mājām pietiekmi daudz Travellunch, kas paredzēts vakariņām pārgājiena laikā, no rīta katram tiek iedalītas pārtikas paciņas ar uzkodām dienas laikam. Gidu ofisā tiek izdalīti arī dzelkšņi ledājam. Somu svars kļust smagāks vēl par pāris kilogramiem. Tiek nosvērtas mugursomas un vidējais svars meitenēm ir 15kg bet puišiem ap 20kg.
Pēc 5 stundu brauciena esam sasnieguši izejas punktu - Seljaland ciematu.
Ar trekinga nūjām rokās, pārvilkuši lietus pārvalkus pāri somām, no starta punkta izejam 14:30 pēc vietējā laika.
Šodien paredzēts noiet 10km pa Laki vulkāna lavas laukiem.
Gaidiet mūs atkal pie sakariem!

3. diena (12.06.2016.)

Starp debesīm un zemi

Irīna: "Čau visiem! Vakar bija kārtīgi slapja diena! Lietus lija pamatīgi - visus 14 pārgājiena kilometrus!
Gājām pa leknām sūnām, kuras grimst un slapjas kā švamme. Jau pirmajā pārgājiena dienā slapji līdz pat pēdējai vīlei, ieskaitot lielos zābakus! Arī nometni dabūjām celt lietū un vējā. Sasildījušies ar tējām salīdām guļammaisos un devās pie miera.
Līst visu nakti, bet no rīta laiks noskaidrojas. Izžāvēt neko nepaspējam, bet nometni izdodas novākt bez lietus. Turpinām kāpt augšup pa vulkānisko nogāzi. Sūnas nomaina kaili lavas lauki. Pārņem sajūtas, ka esam uz mēness. Pa ceļam daudz ūdenskritumu un tālumā jau redzams ledājs. Mūsu mērķis šodien sasniegt ledāja malu. Šobrīd atpūtas pauzīte, par pārsteigumu visiem uzspīd pat saulīte!! Apkārtējās ainavas aizrauj elpu un noskaņojums visiem jauks."

4. diena (13.08.2016.)

Irīna: "Visi lielisli izgulējušies, vācam nost nometni un dodamies uz Islandes ledāju!! Pirms tam jāšķērso dubļu josla, kas daudziem maksā dubļu piesmeltas kājas! Tikuši uz ledus, secinām, ka dzelkšņus neizmantosim, jo ledus ir sajaucies ar pelniem un diezgan "grubuļains un ejams"! Jūsmojam par lielajām plaisām, upītēm un garšojam miljonu gadu veco ledāja ūdeni!
Pāris stundas gājuši pa ledāju atkal meklējam vietu, kur šķērsot dubļu joslu un tad sākas ekstrēmākais - vairākas reizes jāšķērso ledainās upes, zābakus nomainot uz sandalēm! Nav patīkami, bet citas izvēles nav!! Ūdens temperatūra +2C!!
Visi varonīgi 4 reizes pāraujam kājas, bet ceram, ka vakarā nometnes vieta būs pie siltā, termālā avota!
Kāpjot zemāk, sāk atkal pamatīgi līt, atkal parādās sūnas. Veiksmīgi atrodam karsto avotu un visi metas sildīties!! Vakarā lietus mitējās, kas ļauj vakariņas un vakaru pavadīt ārā!
Naktī atkal līst un diemžēl prognozes liecina, ka nepārstās līdz pārgājiena beigām!"

Fossahraun ledāja tuksnesis

5. diena (14.08.2016.)

Nežēlīgā Islande

Irīna: "Pirmdien sola ļoti sliktus laika apstākļus: lietu ar stipru vēju, kas horizontāli līs! Šodien bija paredzēta atpūtas diena, bet "atpūsties" negaisā neliekas vilinoši. Nolemjam sešu dienu pārgājienu pabeigt četrās dienās. Apzināmies, ka būs gara, grūta. Bet citu variantu nav!
Beigās diena izrādījās piedzīvojumiem un pārsteigumiem bagāta!!
Rītu sākam ar aukstās upes šķēršošanu, ko darām vēl vairākas reizes! Šķērsojam vairākas pārejas! Ejam gar fantastiska kanjona malu- brīžam skati paveras kā no Avatara filmas!! Lietus nepārstāj!
Pēc pusdienu pauzes jānokāpj lejā pa 200 m stāvu krauju - pa akmens nobirām tas ir jādara ļoti uzmanīgi! Adrenalīns kārtīgs! Visi sveiki un veseli tiekam lejā! Pa ceļam upes, daudz ūdenskritumu! Esam iesoļojuši Islandes mežā - bērziņi līdz celim, kā krūmiņi! Daudz mellenes un bekas! Atkal jūsmojam par varenajiem ūdenskritumiem.
Ir jau 19:00 vakarā un gidi paziņo, ka mums pretī atbrauks mašīnas, tikai jānoiet pāri upei līdz tām!
Tālumā redzam džipus, vien pāris kilometri atlikuši, bet mēs atrodamies uz 200m augsta plato, pa kuru var tikt lejā tikai nolaižoties iekarē pa virvi!
Esam 17 cilvēki un vēl somas, ko laidām lejā atsevišķi, līdz ar to nokāpšana ieilgst uz pāris stundām! Beidzot visi veiksmīgi esam lejā un gandrīz pa tumsu, pēdējiem spēkiem, salijuši jožam uz mašīnu pusi!
Nonākot norādītajā vietā, tās mūs vairs negaida.......... !!! Lietus kļūst stiprāks, visi izsalkuši un nosaluši...... !!!
Gids Doddi skrien ar lukturi signalizējot, ka mēs tomēr esam atnākuši un tālumā ieraugam mašīnas ugunis!!
Pakaļ mums ir džips ar lieliem riteņiem, kas var škērsot upes, somām piekabe. Atvieglojuma sajūta :)
Pēc divām stundām, jau pēc pusnakts grupa ir sadalīta divos hosteļos.
Šī nakts sausumā un siltumā, ar karstu dušu!! Laimes sajūta :)"

6.-7. diena (15.-16.08.2016.)

Skogafoss udenskritums

Irīna (jau pēc dienas piedzīvojumiem): Īss savilkums par dienas notikumiem, jo iespaidu emociju tik daudz, ka gariem aprakstiem nepietiek laika :). Šodien bija ūdenskritumu diena, devāmies to padziļinātā izpētē!
Pirmais mūsu maršrutā ir lielais Skogafoss, kuru apmeklē arī visi ierindas tūristi, jo ir piebraucamis ceļs, pa kuru var nokļūt ērti un ar "sausām kājām". Apkārt ūdenskritumam ved plata taka. Pilns ar japāņu un citiem tūristiem baltās! čībiņās :), visiem sajūsmas platas acis!
Vēlāk gājām uz ūdenskritumu, kuru apmeklē jau vairs tikai 5% tūristu, jo pie tā var nokļūt tikai ejot pa upi iekšā aizā.
Pēc tam mūsu vikingu pēcteči, gidi gribēja pārbaudīt latviešu izturību un varēšanu. Tika izvēlēts ļoti interesants un skaists maršruts, kur bija jākāpj klintī un brienot pa upi jānokļūst iekšā milzīgā aizā.
Kā noslēgums maršrutam un "punkts uz I" - kāpiens ļooooti stāvā vulkānā!! (Paldies Dievam, neviens nenoripoja, bet puņķi un asaras bija!! :)))

Irīna: "Labrīt!! Pie mums 07:40!
Vakar bija atpūtas diena no soļošanas. Slikto laika apstākļu dēļ dienu pavadam hostelī joprojām žāvējoties, dzerot tēju un ēdot Travellunch. Pēcpusdienā mums pakaļ ir gids ar autobusu un braucam 2 stundas uz kempingu, kur uzceļam teltis. Ēdienkartes dažādošanai dodamies uz vietējo picēriju. Ap 22:00 lienam teltīs. Visu nakti dragā lietus ar ļoooooti stipru vēju, ceram, ka teltis izturēs, jo plosītas tās tiek ļoti nopietni!
No rīta nelīst, bet vējš joprojām ļoti stiprs, novācamies, un sagaidam gidus Aivaru ar Doddi.
Šodien dosimies mazos, radiālos izgājienos un apskatīsim iespaidīgos Skogafoss ūdenskritumus.

Par mūsu veikto pārgājienu var minēt sekojošo - gada laikā šo maršrutu iziet tikai ap 100 cilvēkiem!
Gidi no mums to nebija gaidījuši :)!
Pirmo reizi viņiem tik stipra un labi ekipēta grupa, kas pat paši māk teltis uzcelt un ēst gatavot!
Vairumā gadījumu grupā ir pāris vārguļi, kuru dēļ grupa griežas atpakaļ jau otrajā dienā! Tāpēc laikam mums iedeva līdzi uz 17 cilvēkiem tukai 4 !!! gāzes balonus. Līdz ar ko galvenais diskomforts bija ierobežotā karstā ūdens dabūšana, jo bija jātaupa gāze!! Tāpat viņi brīnijas, ka mēs nevilcinoties varonīgi metāmies šķērsot aukstās upes!!
Piekusuši, nosaluši un slapji bijām ļoti, arī paši varenie gidi, bet visiem tagad milzīgs prieks un lepnums par paveikto!!
Ceļojums turpinās!! Visiem sveicieni lietainajā Latvijā no lietainās ISLANDES ;)"

8. diena (17.08.2016.)

Fimmvorduhal vulkāns.

Irīna: "Šodien pabeidzām Islandes pārgājienu daļu ar fantastisku dienu! Tā sākās ar Ilonas sveikšanu dzimšanas dienā! Šī ir Pirmā diena, kad praktiski nelija lietus!
Pārgājienu sākām kāpjot augšup gar upes kanjonu, pa ceļam jūsmojot par vairākiem desmitiem lieliem, skaistiem ūdenskritumiem!
Pēc 10 km ceļa augšup, zaļās pļavas nomaina akmeņu un melnu pelnu lauki, vēlāk šķērsojam vairākas ledāja ielejas. Mūsu mērķis - 1100m augstais Fimmvorduhal vulkāns, kurš izvirda 2010. gada 20. martā izveidojot 300m lielu krāteri Magni. Pēc dažām dienām - 31. martā izvirdums atkārtojās izveidojot otru krāteri Modi! Tā pakājē liels sastingušas lavas lauks.
Pēc 5h kāpšanas esam vulkāna virsotnē! Turpat uz ledāja notiesājam Ilonas dzimšanas dienas torti, kuru varonīgi Andris uznesa augšā! Lejup kāpjam pa otru pusi, skaista taka pa fantastiski zaļu plato un kalnu korēm!
Diena sākās un noslēdzās ar apburošu varavīksni!!
Kopā Islandes kalnos esam nogājuši 120km, no kuriem 90km ar lielajām mugursomām!!

Tagad sekos 2 dienas ar citādām aktivitātēm - meklējot vaļus, makšķerējot un piedaloties leduskāpšanā!!

10.-11. diena (18.-19.08.2016.)

Dzīves baudīšana pēc padarīta "darba".

Grupas pēdējās divas divas Islandē aizrit atpūtā pēc godam padarīta "darbiņa". Beidzot var atslābt un apdomāt redzēto, piedzīvoto. Aptvert kādi visi ir bijuši MALAČI un izturējuši visus dabas untumus :). Super!
Taču šīs dienas nepaiet dīkā vāļājoties apcerīgās atmiņās.
Visi izmato laiku atbilstoši savām vēlmēm un iepējām. Tiek meklēti vaļi, iepazīti delfīni, apbraukts Islandes "zelta loks", copētas un baudītas zelta plekstes un citi jūras "mošķi", apmeklēta Zilā lagūna, izķemmēti Reikjavīkas veikaliņi un krodziņi un vēl, un vēl, un vēl, un vēl....
Likteņa ironija, bet līdz ar pārgājiena beigām Islandē ir atgriezies jauks un SAULAINS laiks!!!

Lai kā negribētos atgriezties realitātē, bet rīt jau jādodas mājās .... Tiekamies Rīga lidostā ;)
Paldies visiem piedzīvojuma dalīdniekiem, Paldies Irīnai, kura centās noturēt visus tonusā :D!!