Argentīna - Akonkagva 2025

2019-07-01 10:35:57

Uzkāpšana augstākajā Dienvidamerikas kalnā - Akonkagva (6962m)

Šoreiz dosimies paplašinātā Akonkagvas ekspedīcijā, iepazīstot Andu kalnus izvērstākā panorāmā. Aklimatizēsimies blakus esošās virsotnēs – Cordon del Plata kalnu grēdā.
Lomas Blancas virsotne (3660m), Vallecitos virsotne (5373m) lieliski piemērotas gan aklimatizācijai, gan Andu kalnu dabas skatu izbaudīšanai ar lieliskām panorāmām pār Mendozas upi, Potrerillos ezeru un Cordon de Plata ieleju ainavu.
Pēc aklimatizācijas posma dosimies uz Akonkagvas nacionālo parku un, izmantojot Poļu traversa maršrutu, kāpsim Akonkagvas virsotnē (6964m). Šis maršruts, lai gan ir nedaudz garāks par klasisko, bet viennozīmīgi daudz baudāmāks skatu ziņā un iespaidīgāks.

Akonkagva 6962m (Aconcagua) ir augstākais kalns Dienvidamerikā un augstākais kalns ārpus Āzijas. Tas atrodas Andu kalnu grēdā Argentīnā. Kalna virsotne atrodas 15 km attālumā no Argentīnas robežas ar Čīli. Tam ir vairāki ledāji, pazīstamākais no tiem ir Ziemeļaustrumu ledājs.
Pirmais mēģinājums iekarot Akonkagvu notika 1883. gadā, to mēģināja izdarīt grupa, ko vadīja vācu ģeologs un pētnieks Pauls Gisfeldts, viņš sasniedza 6500 metru atzīmi.
Pirmā fiksētā uzrāpšanās kalna virsotnē notika 1897. gadā, to spēja paveikt britu ekspedījas grupa Edvarda Ficdžeralda vadībā, pirmais virsotni sasniedza šveicietis Matiass Curbrigens 12. februārī.
Jaunākais cilvēks, kurš uzrāpies Akonkagvā, ir 10 gadus vecais Metjū Moniss no Kolorādo, viņš virsotni sasniedza 2008. gada 16. decembrī. Vecākais cilvēks, kurš uzrāpies Akonkagvas virsotnē, ir Skots Lūiss, viņš to paveica 2007. gada 26. novembrī 87 gadu vecumā.

Tomēr, pasākumu nedrīkst novērtēt par zemu! Šis brauciens ir pilntiesīgs sevi saukt par augstkalnu ekspedīciju.

PROGRAMMA

1. diena (28.01.2025.)
Avio transfers Rīga – Mendoza
Garš un ilgs strapkontinentu pārlidojums.

2. diena
Ielidojam Mendozā
Ielidojam Mendozā, pēc gana gara lidojuma, kas var būt labāks kā aiziet un notiesāt kādu īstu Argentīnas steiku un iemalkot Malbeku (kā zinām, īsts Malbeks ir pieejams tikai Argentīnā, īpaši Mendozas apkārtnē)! Mazāk interesantas lietas, aiziet nopirkt gāzi, degvielu un šādus tādus pārtikas produktus, ko no Latvijas nav izdevīgi vest.

3. diena
Mendoza – Vallecitos (2900m) 3h.
Rīta pusē pēdējās formalitātes, kāpšanas atļaujas, vēl pēdējie pārtikas produkti un dodamies ar privātu transfēru uz Cordon del Plata Nacinālo parku. Neliels pārgājiens ap kalnu apmetni.
(Nakts kalnu mājiņā. Brokastis, vakariņas).

4. diena
Vallecitos – Mt. Lomas Blancas (3660m) - Vallecitos (6h)
Rīta pusē dodamies aklimatizācijas kāpienā uz Lomas Blancas virsotni. Kāpiens nav grūts, visapkārt nobrauciena trases, kur ziemā darbojas slēpošanas kūrorts. Plašas panorāmas. Pēc virsotnes atgriežamies mājiņā.
(Brokastis, vakariņas).

5. diena
Vallecitos – Piedra Grande Camp (3570m) (3h+)
Pēc brokastīm pārejam ekspedīcijas režīmā, liekam somas plecos un pilnā ekipējumā pārceļamies uz Piedra Grande Camp (3h). Iekārtojam nometni. Ja laika apstākļi ļauj, uzkāpjam Adolfo Calle virsotnē (4272m). Nakts teltī.
(Brokastis, augstkanu pārtika)

6. diena
Piedra Grande Camp – El Salto Camp (4200m) (6h)
Pārceļamies vēl augstāk. Pārgājiens caur tuksnesīgajām kalnu grēdām. Plašās panorāmas pār ielejām ļauj ieskrieties gan vējiem, gan mākoņiem. Iekārtojam nometni. Nakts teltī.
(Augstkanu pārtika)

7. diena
El Salto Camp (4200m). Atpūtas diena. (3h)
Atpūtas/aklimatizācijas diena. Neliels trekings pa apkārtni, apskatīsim ledāja lagūnu netālu no nometnes, gatavošanās nākamajai dienai. Nakts teltī Nakts teltī.
(Augstkanu pārtika)

8. diena
El Salto Camp – Mt. Vallcitos Virsotne (5373m). El Salto Camp (12h)
Agri no rīta ceļamies. Pēc nelielām brokastīm izejam pretī garai dienai.
Aklimatizācijas procesa nozīmīgākā diena – uzkāpsim Vallcitos virsotnē. Kāpiens nav tehniski sarežģīts, bet pārgājiens būs ilgs un ļoti noderīgs nākotnes plāniem. Pēc virsotnes atgriežamies El Salto nometnē. Nakts teltī.
(Augstkanu pārtika)

9. diena
El Salto Camp – Vallcitos (2900m). (5h)
Pēdējais aklimatizāciajs posma pārgājiens – atgriežamies Vallcitos kalnu mājiņā.
(Nakts kalnu mājiņā, vakariņas)

10. diena
Vallcitos – transfērs uz Puente del Inca.
Izbraucam ar privātu transportu uz Akonkagvas Nacionālo parku. Atpūta nelielā ciematā pirms došanās nākamajā posmā – kāpienā Akonkagvā. Nakts vienkāršā kalnu viesnīcā.
(Brokastis, vakariņas)

11. diena
Puente del Inca - Punta de Vacas – Pampa de Lenas Camp (2950m). (5h)
Pārbraucam uz Akonkagvas parka ieeju caur Punta de Vacas, satiekam arrieros un ekipējumu sienam mūļu mugurās. Sākam trekingu pa Vacas ieleju, gar Rio de Las Vacas upi. Ap upi vēl redzami koki, zaļa zāle, ejam gana relaksēti, jo pašiem jānes tik daudz, cik sava mazā soma ar jaciņu un ūdeni. Šodien jānoiet 12km līdz Pampa de Lenas. Nonākot galā iekārtojamies teltīs, pie tā būs jāsāk pierast, nākošās nepilnas trīs nedēļas mēs dzīvosim teltīs!

12. diena
Pampa de Lenas camp – Casa de Piedra camp (3240m) (6h)
Mostamies ar saulīti, uzpildām ūdens pudeles, nojaucam teltis, visas lielās mantas lādējam atkal uz mūļu mugurām un dodamies uz nākošo nometi Akmens pilī Casa de Piedra. Nometnē var novērot, cik vienkārši dzīvo arrieros, pāris koka gabali pie akmens malas piemesti, tur pat tiek sacepta gaļa (bez gaļas nevar, vismaz vietējie nekā) un tur pat arī apsegušies ar kādu ādas gabalu, vai, labākajā gadījumā, pavecu guļammaisu arī guļ. Kļūst jau mazliet vēsāks. Šodien pirmo reizi ieraugam Akonkagvu! Šodien jāpieveic 15km.

13. diena
Casa de Piedra camp – Plaza de Argentina base camp (4190m) (7h)
Kā jau ierasti, jaucam nost teltis, liekam mantas somās un kraujam tās uz mūļu mugurām. Rīts sākās agrāk, mums ir ātri jāatlaiž mūļi vaļā, lai tie vēl šodien nokļūtu atpakaļ uz Pampa de Lenas. Pirms uzlēkusi saule, jāšķērso upe. Plata tērcīšu sistēma. Ūdens temperatūra - stindzinoša! Iepriekšējās dienas mēs gājām pa taku, gar upi, šodien mēs tiešām sākam doties iekšā kalnos. Stāvums kļūst lielāks, iešana mazliet grūtāka, beidzot var sāk sajust arī augstuma ietekmi. Iekātojamies Bāzes nometnē. Izbaudām dušu! Iespēja tikt pie silta ūdens lai nomazgātos.

14. diena
Aklimatizācijas, atpūtas diena Plaza de Argentina base camp (4190m)
Šodien drīkstam mazliet ilgāk pagulēt, protams, nepārspīlējot… Šā vai tā, no rīta modinātāja vietā nostrādās helikoptera motora rūkoņa, ierasti rīta stundās tas veic kādu pārtikas piegādi bāzes nometnei, kā arī, veic saimnieciskos darbus, piemēram, izved sauso tualeti. Brokastis un pakāpjamies augstāk pa akmeņiem uz Camp1 pusi, vajag izlocīt kājas un sākt sevi radināt augstumam. Darām gan to mierīgi, šodien ir atpūtas diena.

15. diena
Plaza de Argentina base camp (4190m) – Camp 1 (4850m) (6h)
Šīs dienas uzdevums - uziet līdz Camp1, te arī mēs nakšņosim! Varam atļauties iet mazliet lēnāk. Nometne ir salīdzinoši labi pasargāta no vēja, bet šeit mēs jau jutīsim kalnu vēsumu. Lai no rīta dabūtu ūdeni, ejot uz strautiņu līdzi jāņem leduscirtnis, citādi pie ūdens var arī netikt. Jau esam gandrīz 5000m augstumā, šeit gājiens lejā uz strautiņu un tad 3l ūdens uznešana atpakaļ uz 8m augstāk esošo telti šķiet „zināms darbiņš“.

16. diena
Camp 1 (4850m) – Camp 2 (5400m) (4h)
Dodamies augšā uz Camp 2. Mūsu nozīmīgākā nometne, esam 5500m augstumā, virs šī augstuma ķermenim ir grūti atjaunoties, tādēļ slikta laika gadījumā tieši šeit ir labākais variants nogaidīt. Nometne nav pārāk labi aizsargāta no vēja, katram ir iespēja atrast savu vietiņu, bet šeit vējš ir jūtams labāk, aukstums arī… Te lielo jaku vairs īsti nost vilkt negribās. Toties kas par skatiem… Šeit beidzot atveras kalnu skati un nu ir iespēja redzēt daudzas grēdas tālāk.

17. diena
Camp 2 (5400m) atpūtas diena
Pavadam vienu pilnu atpūtas dienu Camp 2 Augšējā Guanacos nometnē. Iespēja aiziet līdz helikoptera vrakam, kurš avarējis pirms 40+ gadiem.

18. diena
Camp 3 - Camp Colera (5900m) (4h)
Pārceļamies uz Camp 3. Šīs dienas galvenais uzdevums ir atpūsties, sanest sniegu, lai vakarā varētu savārīt ūdeni virsotnes izgājienam.

19. diena
VIRSOTNES diena – Camp Colera (5900m) - Virsotne (6964m) - Camp Colera (5900m) 8h+4h
Virsotnes diena! Labā laikā, gājiens līdz virsotnei ir 7-8 stundas un vēl vismaz četras stundas uz leju. Laika apsākļi diktē patieso ātrumu un tas var būt atšķirīgs no plānotā. Šī būs smaga diena, iespējams, līdz šim smagākā pieredzētā diena!

20. diena
Camp Colera – Plaza de Mules (4350m) 4h
Iesim lejā pa kalna citu, rietumu nogāzi, līdz bāzes nometnei Plaza de Mules.
Vakariņas nometnē.

21. diena
Plaza de Mules – Penitentes. Transfērs līdz Mendoza 7h
Ejam lejā pa ieleju ~25km. Mantas transportējam ar mūļiem. Transfērs līdz viesnīcai Mendoza. Brokastis nometnē.

22. diena
Rezerves diena. Mendoza, raftings, vīna darītavas.
Sliktu laikapsākļu gadījumā - gaidīšana nometnē. Citādi šīs dienas plānosim atkarībā no to skaita, pašu vēlmēm un iespējām. Apkārtne ir interesanta un aktivitāšu iespējas daudz.

23. diena
Rezerves diena. Mendoza, raftings, vīna darītavas.
Sliktu laikapsākļu gadījumā - gaidīšana nometnē. Citādi šīs dienas plānosim atkarībā no to skaita, pašu vēlmēm un iespējām. Apkārtne ir interesanta un aktivitāšu iespējas daudz.

24.-25 diena
Izlidošana no Mendozas.
Dodadmies mājup. Rīgā ielidojam nākamās dienas vēlā vakarā.

CENA UN LAIKS

Brauciena laiks: 28.01.-21.02.2025.
Pieteikšanās: Jo ātrāk, jo labāk!

Ceļojuma cena: 5250 EUR

Vietu skaits: 6
Atlikušas: 5
Savlaicīga pieteikšanās ļauj pilnvērtīgi sagatavoties kāpšanai un ietaupīt uz avio biļešu rēķina!

CEĻOJUMA CENĀ IETILPST

-> sagaidīšana/pavadīšana lidostās, transfēri ar privātu transportu;
-> nakšņošana viesnīcās divvietīgos numuros ar brokastīm, saskaņā ar programmu (Mendoza - 3 naktis);
-> nakšņošana kalnu namiņos/viesnīcās divvietīgos numuros ar brokastīm, saskaņā ar programmu;
-> kāpšanas atļauja Akonkagvā pa Poļu traversa maršrutu;
-> mūļu serviss līdz/no bāzes nometnēm - Plaza de Argentina un Plaza de Mules;
-> licenzēts kalnu gids, grupas vadītājs ar augstkalnu pieredzi;
-> kopējais grupas inventārs – augstkalnu teltis, augstkalnu degļi utt.;
-> augstkalnu pārtika ekspedīcijas kalnu programmas dienām;
-> individuālas konsultācijas par ekipējuma izvēli un pielietojumu.

CEĻOJUMA CENĀ NEIETILPST

-> ēdināšana, kura nav paredzēta programmā;
-> personīgais alpīnisma ekipējums;
-> ceļojuma apdrošināšana;
-> personīgie tēriņi;
-> tējas naudas vietējiem;
-> Avio biļetes cena Rīga – Mendoza turp un atpakaļ.

PIETEIKŠANĀS UN INFORMĀCIJA

Andris Balodis
+371 26589113
andris@virsotne.lv